[vc_row full_width=”stretch_row”][vc_column][vc_column_text]

طرز کار یخچال فریزر به همراه قطعات

[/vc_column_text][vc_column_text]

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که یخچالتان چگونه مواد را خنک نگه می‌دارد؟ یخچال‌ها به عنوان اصلی‌ترین ابزار بشر برای حفظ، نگهداری و جلوگیری از فاسد‌شدن مواد غذایی به شمار می‌روند. یخچال فریزر از اختراعاتی بود که نحوه زندگی‌ها را کاملاً تغییر داد و این امکان را برای همه فراهم کرد که برای روزها غذای خود را حفظ کنند. تقریباً از اوایل قرن بیستم استفاده از یخچال‌ها در زندگی روزمره به تدریج گسترش پیدا کرد و هم اکنون تعداد خانه‌هایی که روی کرهٔ‌زمین یخچال ندارند به زیر یک درصد رسیده است. دمای سرد داخل یخچال باعث کندی روند رشد باکتری‌ها در مواد غذایی می‌شود و بنابراین غذا برای مدت بیشتری حفظ می‌‌شود. یخچال فریزر برای انتقال گرما از داخل به خارج کار می‌کند، به همین دلیل اگر دست خود را در قسمت پشتی یخچال، در نزدیکی لوله‌های فلزی، قرار دهید احساس گرمی می‌کنید. اما دقیقاً چطور داخل یخچال و فریزر سرد باقی می‌ماند؟ نحوهٔ کار یخچال فارغ از اصطلاحات تخصصی آن، ساده و قابل درک است. با ما همراه باشید تا با بیانی آسان، از فرایند‌های درون این عضو جدایی‌ناپذیر از زندگی‌هایمان، باخبر شویم. قبل از اینکه با اجزاء و قطعات یخچال آشنا شویم، نگاهی به اصول کارکردن یخچال بیندازیم.

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row”][vc_column][vc_column_text]

اصول چرخهٔ خنک‌کنندگی یخچال

[/vc_column_text][vc_column_text]

اصول کار یخچال (به‌طورکلّی یخچال و فریزر) بسیار ساده است؛ این کار مستلزم از‌بین‌بردن گرمای یک منطقه و انتقال آن به منطقهٔ دیگر است، جالب است بدانید اصول کار یخچال‌ها بر مبنای قانون دوم ترمودینامیک است. چرخهٔ ترمودینامیکی، چرخهٔ بسته‌ای است که ماده‌ای تحت فرآیند‌های مختلف قرار می‌گیرد و سپس به حالت اولیه باز‌ می‌گردد. یخچال‌ها با ایجاد گردش مبرد در داخل آنها کار کنند تا مبرد از مایع به گاز تبدیل شود. این فرآیند که تبخیر نام دارد، محیط اطراف را خنک می‌کند و اثر مطلوبی ایجاد می‌کند و باعث ماندگاری مواد غذایی در فضای یخچال می‌شود.
برای شروع فرآیند تبخیر و تغییر مبرد از مایع به گاز، باید فشار بر روی مبرد از طریق یک خروجی به نام لوله مویین کاهش یابد. برای ادامه فرایند کار یخچال فریزر، مبرد گاز باید به حالت مایع خود برگردد، بنابراین گاز مجددا تا فشار و درجه حرارت بیشتری فشرده می‌شود، این جایی است که کمپرسور یخچال وارد عمل می‌شود و مشابه پمپ دوچرخه عمل می‌کند. هر بار که کمپرسور یخچال کار خود را انجام می‌دهد، گاز باید داغ و تحت فشار زیاد باشد. حالا خازن که در قسمت پشتی یخچال نصب شده است، خنک می‌شود. هنگامی که گاز در داخل کندانسور که هنوز تحت فشار زیاد است خنک می‌شود، دوباره به مایع تغییر می‌کند. سپس مبرد مایع به اواپراتور برگشت داده می‌شود تا فرآیند در آن دوباره آغاز شود.

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row”][vc_column][vc_column_text]

اجزاء و قطعات یخچال

[/vc_column_text][vc_column_text]

یخچال از اجزای مختلفی همچون کمپرسور، کندانسور یا چگالند(condenser) ، شیر فشارشکن یا انبساط(Expansion devices) ، تبخیر‌کننده و دیگر وسایل کمکی برای بهره‌برداری، از جمله: کنترل‌کننده‌ها، فیلتر‌ها و سیستم ضدیخ‌زدگی تشکیل می‌شود. هماهنگ‌کردن قطعات یخچال بر اساس نوع عملکردشان و الزامات مربوطه برای کارکردن مفید یخچال ضروری است.

1- سیّال یا مایع مبرد
مواد خنک‌کننده یا مبرد سیالاتی هستند که در یخچال تحت چرخهٔ ترمودینامیکی قرار می‌گیرند و به حفظ دمای تبخیرکننده یا همان محیط داخلی یخچال کمک می‌نمایند. وقتی‌ که سیّال مبرد وارد تبخیرکننده‌ می‌شود، گرما را از محیط یخچال می‌گیرد و تبدیل به بخار می‌شود. یکی از مراحل این فرآیند تغییر فاز است که اثر خنک‌سازی را به بیش‌ترین حد می‌رساند.
از شرایط یک سیّال مبرد خوب می‌توان به غیرسمی‌بودن، خورنده‌نبودن، اشتعال‌ و انفجارناپذیری اشاره کرد. همچنین ویژگی این ماده باید طوری باشد که در صورت نشتی، آتش نگیرد.

2- کمپرسور یخچال
کمپرسور، قلب یخچال است. مبرد را در کل سیستم به گردش می‌اندازد، به قسمت گرم مدار فشار می‌آورد و مبرد را گرم می‌کند.
در واقع همان‌طور که قلب خون را به سراسر بدن می‌فرستد؛ کمپرسور یخچال، سیّال مبرد را در تمامی یخچال با افزایش فشار آن تنظیم و جاری می‌کند. به عبارت دیگر کمپرسورها وسایلی هستند که با صرف انرژی مکانیکی، سیّال را با سرعت به درون خود می‌مکند و سپس آن را فشرده می‌سازند. در اثر این عملیات، دمای گازی که فشرده می‌شود نیز افزایش می‌یابد. معمولاً گاز پرفشار خروجی را از یک سیستم خنک‌کننده عبور می‌دهند تا دمای گاز دوباره به حد معمولی بازگردد. توجه داشته باشید که سیالی که وارد کمپرسور یخچال می‌شود یا از آن خارج می‌گردد باید در فاز گاز باشد تا به تجهیز آسیب نرسد.
صدایی که هنگام کارکردن یخچال می‌شنوید، کمپرسور است. ترموستات با خاموش و روشن‌کردن کمپرسور، دمای یخچال را کنترل می‌کند.

3- کندانسور یا رادیاتور یخچال
به کمک کندانسور یخچال، مبرد خنک، و از گاز به مایع تبدیل می‌شود. کندانسور از یک مجموعهٔ سیم‌پیچ لوله‌ای با باله‌های خارجی تشکیل شده و در قسمت پشت یخچال قرار دارد. با جذب گرمای یخچال و بیرون‌کشیدن آن به محیط، به مایع‌شدن مبرد گازی کمک می‌کند. با کاهش حرارت مبرد، دمای آن به دمای میعان کاهش می‌یابد و حالت خود را از بخار به مایع تغییر می‌دهد.

4- تبخیرکننده (Evaporator) یخچال
اواپراتور در داخل یخچال قرار دارد و بخشی است که باعث سرد‌شدن مواد درون یخچال می‌شود. سیال مبرد از فشارشکن با دما و فشار پایین به تبخیرکننده وارد می‌گردد. در تبخیرکننده این ماده در لوله‌های خنک‌کننده جاری و گرمای محیط یخچال توسط این ماده جذب می‌شود. سپس بر اثر جذب گرمای محیط دمای سیّال مبرد افزایش می‌یابد و این ماده تبدیل به بخار می‌گردد. بخار تولیدی برای تکمیل چرخه به کمپرسور انتقال می‌یابد. در حقیقت تبخیرکننده مبدلی حرارتی است که بین فضای یخچال و لوله‌های خنک‌کننده قرار دارد.

5- فشارشکن (Expansion Device) یخچال
شیر انبساط که به آن «دستگاه کنترل‌کننده جریان» و «دریچهٔ اختناق» هم گفته می‌شود، جریان مایع مبرد یا همان مایع خنک‌کننده را کنترل می‌کند.
کار اصلی فشارشکن در سیستم خنک‌سازی کاهش فشار ماده واسط تعریف می‌گردد. سیّال مبرد که از کندانسور وارد و به تبخیر‌کننده می‌رود، فشارشکن، میزان عبور جریان سیّال مبرد را به تبخیر‌کننده تنظیم می‌کند.
یکی دیگر از وظایف فشارشکن این است که مقدار ماده ورودی را به ‌اندازهٔ میزان تبخیری سیّال مبرد نگه می‌دارد؛ به این معنی که تنها مقداری از سیّال عبور می‌کند که حتما بخار می‌شود. کار کنترل و تنظیم دمای یخچال توسط فشارشکن با تغییر ورودی‌های آن و بر اساس نیاز ما انجام می‌گیرد. برای مثال در تابستان دمای کمتری نسبت به زمستان نیاز داریم؛ بنابراین فشارشکن را بر اساس شرایط موجود و نیاز خود تنظیم می‌کنیم.
دستگاه‌های فشارشکن استفاده شده در یخچال به دو دستهٔ ورودی ثابت و متغیر تقسیم‌بندی می‌شوند. در نوع ثابت، سطح جریان ثابت می‌ماند؛ این در حالی است که در ورودی متغیر، سطح جریان با تغییر نرخ جریان عوض می‌شود. در ادامه چند نوع دستگاه فشارشکن مورد استفاده در یخچال آورده شده است.
ورودی ثابت: 1- لولهٔ مویین (capillary) 2- اوریفیس (Orifice)
ورودی متغیر: 1- شیر دستی فشارشکن ۲- شیرهای فشارشکن خودکار یا فشار ثابت

6- ترموستات یخچال
ترموستات با نظارت بر دما و خاموش و روشن‌کردن کمپرسور، روند خنک‌کننده را کنترل می‌کند. هنگامی که سنسور احساس کرد که به اندازهٔ کافی داخل یخچال سرد است، کمپرسور را خاموش می‌کند. اگر هم احساس گرمای بیش از حد کند، کمپرسور را روشن می‌کند و دوباره روند خنک‌کنندگی را شروع می‌کند. در کل ترموستات یا تجهیزات دیگر مشابه، برای کنترل دمای یخچال استفاده می‌شوند. معمولاً تجهیزات کنترل دما به دستگاه فشارشکن متصل هستند.
حال با توجه به آشنایی با اجزاء و قطعات یخچال، نگاهی به مراحلی که مسبّب تبرید یا خنک‌سازی یخچال می‌شوند، بیندازیم.
مرحلهٔ اول: کمپرسور بخار مبرد را فشرده می‌کند، فشار و درجه حرارت آن را بالا می‌برد و آن را به سیم‌پیچ‌های کندانسور در قسمت خارج یخچال فشار می‌دهد.
مرحلهٔ دوم: هنگامی که گاز گرم در سیم‌پیچ‌های کندانسور با دمای هوای خنک‌تر آشپزخانه مطابقت دارد، به یک مایع تبدیل می‌شود.
مرحلهٔ سوم: اکنون در فشار زیاد، مبرد مایع، خنک می‌شود زیرا از طریق شیر فشارشکن، درون سیم پیچ‌های تبخیرکننده داخل یخچال فریزر جریان می‌یابد.
مرحلهٔ چهارم: مبرد گرما را در داخل یخچال جذب می‌کند و از طریق سیم‌پیچ‌های تبخیرکننده جریان می‌یابد تا هوای درون یخچال را خنک کند.
مرحلهٔ پنجم: آخر، مبرد به دلیل افزایش درجه حرارت، به گاز تبخیر می‌شود و سپس به کمپرسور باز می‌گردد، جایی که چرخه دوباره از نو شروع می‌شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_separator style=”double” el_width=”80″]

[vc_empty_space height=”20″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]

اخبارالکترواستیلساید بای سایدیخچال فریزر

ال جیال جی اصفهانال جی در اصفهانتعمیر جاروبرقیتعمیر جاروبرقی ال جی در اصفهانتعمیر ساید بای ساید ال جی در اصفهانتعمیر لوازم خانگی اصفهانتعمیر یخچال الکترواستیل در اصفهانتعمیر یخچال فریزر ساید بای ساید ال جی در اصفهانتعمیرات ال جی در اصفهانتعمیرات جاروبرقی اصفهانتعمیرات جاروبرقی ال جیتعمیرات ساید بای ساید ال جی در اصفهانتعمیرات گلدیران اصفهانتعمیرات یخچال الکترواستیل در اصفهانتعمیرات یخچال فریزر ساید بای ساید ال جی در اصفهانجاروبرقی ال جیجاروبرقی ال جی در اصفهانخدمات ال جی در اصفهانخدمات پس از فروش گلدیران اصفهانخدمات گلدیران اصفهانخدمات گلدیران در اصفهانگلدیران اصفهانمرکز تعمیرات لوازم خانگی گلدیران اصفهانمرکز خدمات گلدیران اصفهاننصب یخچال الکترواستیل در اصفهاننمایندگی ال جی اصفهاننمایندگی ال جی در اصفهاننمایندگی پس از فروش ال جی در اصفهاننمایندگی تعمیر ال جی در اصفهاننمایندگی تعمیر جاروبرقینمایندگی تعمیر ساید بای ساید ال جی در اصفهاننمایندگی تعمیر یخچال ال جی در اصفهاننمایندگی تعمیر یخچال الکترواستیل در اصفهاننمایندگی تعمیر یخچال فریزر ساید بای ساید ال جی در اصفهاننمایندگی تعمیرات ال جی در اصفهاننمایندگی تعمیرات ساید بای ساید ال جی در اصفهاننمایندگی تعمیرات یخچال الکترواستیل در اصفهاننمایندگی تعمیرات یخچال فریزر ساید بای ساید ال جی در اصفهاننمایندگی ساید بای ساید ال جی در اصفهاننمایندگی نصب یخچال الکترواستیل در اصفهاننمایندگی یخچال الکترواستیل در اصفهاننمایندگی یخچال فریزر ساید بای ساید ال جی در اصفهانیخچال الکترواستیل در اصفهان

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!