8 دلیل برای برفک زدن یخچال و راه های برطرف کردن آن ها

حامی ال جی تنها نماینده مجاز تعمیر یخچال فریزر در اصفهان

 تعمیر یخچال فریزر در اصفهان : یکی از متداول ترین مشکلاتی که برای یک یخچال می تواند پیش بیاید مشکل برفک زدن است.

همه افرادی که یخچال های قدیمی را تجربه کرده اند کم و بیش با مشکل برفک و یخ زدایی از این یخچال ها دست و پنجه نرم کرده اند.
به طور کلی یخچال ها را از لحاظ سابقه و نحوه سرمایش می توان به سه دسته یخچال های قدیمی (کمبی) ، نیمه نوفراست و تمام نوفراست تقسیم نمود.

روش سرمایش یخچال های قدیمی با روش سرمایش یخچال های نوفراست کمی فرق دارد. یخچال های نیمه نوفراست ترکیبی از این دو نوع یخچال هستند.
در یخچال های قدیمی یک صفحه خنک کننده (تریزون) وجود دارد. با خنک شدن این صفحه داخل یخچال و محتویات آن خنک می شود.
تولید برفک در این یخچال ها در درازمدت امری طبیعی است چون این یخچال ها از امکانات جدید برای آب کردن برفک ها برخوردار نیستند.
اما یخچال های نوفراست یا بدون برفک.
در این یخچال ها خبری از صفحه خنک کننده نیست. بلکه اول هوا در داخل یخچال خنک شده و سپس به داخل یخچال هدایت می شود.
این یخچال ها سیستم ذوب یخ دارند. دستور ذوب شدن توسط مغز متفکر یخچال یا همان برد الکترونیکی صادر شده ، برفک ها آب می شوند و از طریق کانال مربوطه به قسمت موتور منتقل شده و به خنک سازی موتور یخچال کمک می کنند.
با این توضیحات برفک زدن یخچال های نوفراست امری غیر طبیعی و فنی است و باید جدی گرفته شود.
اما دلایل عمومی برفک زدن در همه یخچال ها عمدتا این 8 مورد است. با رعایت این موارد تا حد زیادی مشکل برفک یخچال رفع می شود.

پارگی لاستیک در یخچال

درِب همه یخچال ها دارای یک لاستیک آهنربادار است. این لاستیک کار آب بندی و ایزوله کردن فضای داخل یخچال از بیرون را انجام می دهد. حال اگر این لاستیک دچار پارگی یا فرسودگی شود یا آهنربای آن خراب شود دیگر کار آب بندی را به خوبی انجام نمی دهد هوا از بیرون به داخل یخچال وارد می شود. در داخل هوا همیشه مقداری رطوبت وجود دارد. این رطوبت به سرعت یخ بسته و برفک تشکیل می شود.

زیاد باز و بسته کردن یخچال

این مشکل بیشتر در خانواده هایی که دارای فرزند زیاد و شیطون هستند یا در اماکنی که شلوغ هستند و مراجعه به یخچال زیاد است اتفاق می افتد.
معمولا بچه ها برای خوردن آب مرتب در یخچال را باز می کنند یا بچه های شکمو مرتب به یخچال سر می زنند. این باعث شده رطوبت به داخل راه پیدا کرده و برفک ایجاد شود.

محیط های رطوبتی

اگر یخچال در نزدیکی حمام ، سماور ، اجاق گاز و … قرار داشته باشد این به معنی راه پیدا کردن بیشتر رطوبت به داخل یخچال و برفک زدن بیشتر است. در مناطق شمالی و جنوبی کشور که رطوبت هوا زیاد است پدیده برفک زدن بیشتر مشاهده می شود.
پس همیشه یخچال را در جای مناسبی نصب کنید.

خرابی ترموستات

ترموستات کار تنظیم دما و قطع و وصل کردن را انجام می دهد. اگر ترموستات یخچال خراب شود ممکن است با مشکل یخ زدگی مواد درون یخچال و همچنین تشکیل برفک مواجه شوید.

سایر علل

علاوه بر مواردی که گفتیم خرابی قطعاتی مانند ترموفیوز ، تایمر ، هیتر و از همه بدتر برد الکترونیکی نیز می توانند عامل برفک زدن یخچال باشند.

وقتی پای تعویض قطعات به میان می آید حتما از یک متخصص کمک بخواهید مگر این که در این کار مهارت کافی را داشته باشید.

توجه : حامی ال جی تنها شرکت واقعی تعمیر یخچال فریزر در اصفهان است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *